TBMM’ye Araçla Girişe Sınırlandırma

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM), araçla ziyaretçi girişine kısıtlama getirdi. Milletvekillerine gönderilen yazıda 1 Ekim günü yaşanan saldırının bu gibi düzenlemelerin önemini gösterdiği ifade edildi.

Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre 1 Ekim’de İçişleri Bakanlığı’na saldırı düzenlendi. Bu saldırının ardından yoğun ziyaretçi akışının yaşandığı TBMM ile ilgili bir takım güvenlik önlemleri alındı. Meclis’in açılmasıyla birlikte toplanan Meclis Güvenlik Koordinasyon Kurulu, Meclis’e gelen ziyaretçilerin araçla girişine sınırlama getirdi.

ÇANKAYA VE DİKMEN GİRİŞ KAPILARINDA YOĞUNLUK

Milletvekillerine gönderilen yazıda siyasi partilerin grup toplantılarının da başladığı ve yoğun bir katılımla devam ettiği kaydedildi: “Ziyaretçilerin gruplar halinde ve araçla giriş yapmak istemelerinden kaynaklı olarak Çankaya ve Dikmen giriş kapılarında yoğunluklar yaşanmıştır.”

Meclis İdare Amiri ve Güvenlik Koordinasyon Kurulu Başkanı Sermet Aydın imzalı yazıda, “TBMM’nin güvenliğinin sağlanması ve gereken önlemlerin alınmasına ilişkin genel esas ve ilkeleri düzenlemek amacıyla toplanan Güvenlik Koordinasyon Kurulunda bu ve benzeri sebeplerle birtakım tedbirlerin alınması zorunluluğu doğmuştur” ifadesi kullanıldı.

MAKAMLARA GÜNLÜK 5 ARAÇ GİRİŞİ YAZMA YETKİSİ

Bu tedbirlerden birinin araçla girişe sınırlama getirilmesi olduğu dile getirildi. Açıklamada, “Çankaya ve Dikmen giriş kapılarına araçla ziyaretçi girişi yazmaya yetkili makamlara, günlük beş araç giriş hakkı verilmiştir. Beş aracın üzerindeki talepler güvenlikten sorumlu İdare Amirinin onayına sunulacaktır” denildi.

ARAÇSIZ GİRİŞLERDE SINIRLAMA YOK

Kararın sadece araçla giriş yapan ziyaretçiler için alındığı, araçsız ziyaretçi girişlerinde herhangi bir sınırlama bulunmadığı belirtilen açıklamada, “Yeni yasama yılından itibaren başlayacak uygulamayla ilgili TBMM yerleşkesi ve kullanımındaki binalara girişlerde kullanılan randevu kabul sisteminde gerekli düzenlemeler yapılmıştır” ifadeleri kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir