TFF’nin Ali Palabıyık kararı sonrası şok talep: ‘Emekli edin’

TFF, Altınordu-Bandırmaspor maçının teknik değerlendirmesi ve VAR kayıtlarının incelemesi sonucunda, uzun yıllardır Süper Lig ve 1. Lig’de boy gösteren Ali Palabıyık’a sezon sonuna kadar görev verilmeyeceğini açıkladı.

ALİ PALABIYIK 3 AY SONRA DÖNDÜ

2 Ocak 2023 tarihinde oynanan ve 1-1 sona eren Adana Demirspor-Fenerbahçe maçında düdük çalan hakem Ali Palabıyık, 3 aylık aranın ardından Altınordu-Bandırmaspor maçına hakem olarak atanırken verdiği kararlarla eleştiri oklarının hedefindeki isim oldu.

TFFnin Ali Palabıyık kararı sonrası olay talep Maç yeniden oynatılsın, hakem derhal emekli edilsin

KARŞILAŞMA 3-3 SONA ERDİ

Spor Toto 1. Lig’in 35. haftasında Altınordu 3-0 geriye düştüğü maçta uzatmada bulduğu golle Play-Off yarışındaki Bandırmaspor’la 3-3 berabere kaldı. Bu sonuçla Altınordu 34 puana, Bandırmaspor 51 puana ulaşırken hakem kararları maçın önüne geçti.

MAÇIN ÖNÜNE GEÇEN PENALTI POZİSYONU

İzmir ekibinin 2. golünü bulduğu penaltı pozisyonu futbol kamuoyunu oldukça meşgul etti. Karşılaşma, 3-1 Bandırmaspor’un üstünlüğü ile devam ederken Şeref Özcan’ın ceza sahası içerisinde yerde kaldığı pozisyonda Ali Palabıyık, penaltı noktasını gösterdi. VAR’ın uyarısı sonrası pozisyonu inceleyen Palabıyık, kararından dönmedi.

TFF: SEZON SONUNA KADAR MAÇ VERİLMEYECEK

TFF’den yapılan açıklamada, “Spor Toto 1. Lig’in 35. haftasında 30.04.2023 günü oynanan Altınordu – Beyçimento Bandırmaspor müsabakasının hakem yönetimi ile ilgili teknik değerlendirme ve VAR kayıtları incelemesi sonucunda; müsabaka hakemine performans yetersizliği nedeniyle sezon sonuna kadar görev verilmemesi yönünde karar alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadeleri kullanıldı.

BANDIRMASPOR: MAÇ 81. DAKİKADAN YENİDEN OYNATILSIN

Öte yandan Bandırmaspor Kulübü de TFF’nin bu kararı sonrası yazılı bir açıklama yayınladı:

“30 Nisan Pazar günü oynadığımız ve maçın hakemi Ali Palabıyık tarafından verilen ve spor kamuoyu tarafından büyük tepki toplayan skandal penaltı kararı karşısında Türkiye Futbol Federasyonu maçın hakemine sezon sonuna kadar görev verilmemesi kararı verdi.

Bu karar Bandırmaspor Kulübü’nün tepkisinin ne kadar yerinde olduğunu kanıtladı.

Ligin bitimine 3 hafta gibi kısa bir süre kala 3 aydır maç verilmeyen bir hakemin verdiği hatalı karar nedeniyle Spor Toto 1. Lig’de play-off potasına girecek ve küme düşecek takımların kaderi ile oynanmıştır.

Türkiye’nin köklü kulüpleri ve büyük camialarının kaderini etkileyen bu karar Türk futbol tarihinde vicdanları yaralamıştır.

Bandırmaspor Kulübü olarak bu hatanın düzeltilmesi, sezon sonunda milyonların vicdanın rahatlaması için maçın tekrar edilmesini ya da kritik hatalı kararın verildiği 81. dakikadan itibaren yeniden oynatılmasını talep ediyoruz.

Ayrıca yıllık izne ayrılan maçın hakemi Ali Palabıyık’ın derhal Türk futbolundan uzaklaştırılarak emekli edilmesini istiyoruz!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir