Rüzgar enerjisinden rekor üretim… Dünya çapında ilk 10 ülke arasındayız!

İletişim Bakanlığı’nın resmi twitter hesabından yapılan açıklamada Türkiye’nin rüzgar enerjisinde yaşanan rekor üretimden söz edildi. Bakanlığın “Yerli Üretim” başlığı altında paylaşmış olduğu veriler ile Türkiye’nin son zamanlarda rüzgar enerjisine yönelik sergilemiş olduğu başarılara vurgu yapılıyor.

RÜZGAR GÜCÜMÜZLE ENERJİYE YERLİ DOKUNUYORUZ

Tiwitter üzerinden yapılan açıklamada Türkiye’nin rüzgar enerjisinden elektrik üretiminde, 11 Mart 2023’te 212 bin megavat saatle tarihi bir rekor kırdığını belirtti.

Alınan bu sonuç ile birlikte Türkiye’nin hidroelektrik kurulu gücünde dünya çapında ilk 10 ülke arasında yer aldığı belirtildi. Ayrıca ülkemizin yerli enerjisi ile Türkiye’nin 8,3 Gigawatt olan güneş enerjisi kurulu gücünün, 2030’a kadar 30 Gigawatt’ı aşmasının beklendiği belirtiliyor.

Twitter üzerinden paylaşılan videoda rüzgardan elektrik üretiminin 570 kat arttığı belirtildi. Uzun yıllardır temiz enerjiye önem veren Türkiye’nin rüzgar enerjisi ile attığı bu adım çevremizin korunmasına katkı sağlıyor.

Son 20 yılda Türkiye’nin enerjisinin daha güçlü bir seyirde ilerlediğini belirten bakanlık bunu, “20 yılda Türkiye’nin enerjisi daha gür esmeye başladı” başlığıyla belirtti.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir