Paris’te elektrikli skuter kullanımı yasaklanıyor

Paris, dün skuterlerin yasaklanması için referanduma gitti. Paris halkının yüzde 90’ı skuterlerin yasaklanmasına yönelik oy kullanırken bu durum dünya tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti.

KAZA VE ÖLÜMLERE DİKKAT ÇEKİLDİ

2018 yılında daha çevreci ve hızlı bir toplu ulaşım yöntemi olarak Paris belediyesi tarafından da desteklenen skuterlerin sayılarının artmasıyla birlikte kaza ve ölümlerin arttığına dikkat çekildi. Resmi kayıtlara göre 2022’de 3 kişi elektrikli skuterlerin sebep olduğu kazada yaşamını yitirirken 459 kişi de yaralandı.

REFERANDUMDAN ÇIKAN SONUÇ UYGULANACAK

Paris’in 20 bölgesinde yayınlanan seçim sonuçlarına göre elektrikli ve paylaşımlı skuter kullanımının yasaklanması istenirken, referandum sonuçlarının resmi olarak bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Fakat Paris belediyesinden yetkililer oylamadan çıkacak sonucu uygulayacaklarını duyurmuştu.

2,5 MİLYON KİŞİ YARARLANIYOR

Fransa’da 2,5 milyon kişi elektrikli skuter hizmetinden yararlanırken, Paris dahil 200’den fazla kentte bu taşıtlar kiralanabiliyor. Paris’te Lime, Dott ve Tier isimli şirketler ayda yaklaşık 400 bin kişiye elektrikli skuter kiralama hizmeti veriyor. Skuterleri daha çok gençler ve turistler tercih ediyor. Paris’teki her 5 kazadan 1’inin elektrikli skuterlere 2 kişinin binmesi sonucu yaşandığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir