Mutlu Bir İlişki İçinde Olduğumuz Halde Neden Ayrılık Şarkıları Dinlemeyi Severiz?

Ayrılık şarkılarını dinlemeyi hepimiz severiz. Bu tarz şarkıları bazen gerçekten ilişkimiz bittiğinde ya da üzücü bir olay yaşadığımızda dinleyesimiz gelirken bazen ortada hiçbir sebep yokken dinleyerek kendimizi acı çektiririz. Peki bunu neden yapıyoruz? Detaylar aşağıda…?

İlişkiniz gayet iyi gittiği halde ayrılık şarkıları dinlediğiniz mutlaka olmuştur.

Dünyada da pek çok insan, sağlıklı, mutlu ilişkiler içinde olmalarına rağmen bu tür şarkılardan çok keyif aldıklarını ve şarkılara bağlandıklarını belirtiyor. İşte terapistler, düzenli ilişkileri olan insanların neden hüzünlü ayrılık müziği dinlemeyi sevdiklerini ve bunun ruh sağlıkları için nasıl iyi olabileceğini açıklıyor…?

Ayrılık müzikleri derin duygular hissetmemizi sağlar.

Evlilik ve aile terapisti Christene Lozano, ‘Müzik, duygularımıza erişmemizi sağlayan güçlü bir araç olabilir. Duygularımızı daha derinden hissetmek için hüzünlü müzikler dinlemek isteyebiliriz.” diyor bu durum için. Yani bazen sadece iyi bir ağlamaya ihtiyacımız olabiliyor. Ayrılık şarkıları da güvenli bir alanda, telaşlı hayatlarımıza ara vermemize, duygusal açıdan yoğun o yere varmamıza ve çok ihtiyaç duyulan rahatlamayı yaşamamıza yardımcı olabilir. Psikoterapist Courtney Tracy, ‘İnsanlar, özellikle yaratıcı bir formatta olduğunda duygularını hissetmekten zevk alıyor. Şarkılarla eşlik edebilirler, enstrümanlar kendi düşüncelerine fon müziği sağlar ve anın hissine kapılmanızı sağlar.’ diyor.

Tracy ayrıca hiçbir insanın günde veya ayda tek bir duygu hissetmediğini ve bu nedenle, herhangi bir duygumuzu bastırmaya çalışmanın sağlıksız olduğunu vurguladı.

‘Birçoğumuz, mutlu ve düzenli ilişkiler içindeyken bile bir tür kalp kırıklığıyla yaşıyoruz. Bu duyguyla bağlantı kurmak anlamlı olabilir, özellikle de acımızı başka biri de acımızı biliyormuş gibi hissettiğimizde.’ diye ekliyor Tracy. Müzik, duygularımızı kabul etmemize ve hissetmemize izin verir ve bu tür hüzünlü şarkılar üzüntüye uyum sağlamanın sağlıklı bir yolunu sunar.

“İster toksik pozitiflik, ister duyguları ifade etmeyi teşvik etmeyen bir ailede büyümek olsun, birçok insanın kendi üzüntülerini deneyimleme ve ifade etme konusunda engelleri var.”

Psikoterapist Ben Behnen, ‘Müzik dinlemek, tüm bu engelleri aşmanın ve bir süredir ne hissediyor olabileceğinizi kabul etmenize izin vermenin harika bir yolu.’ diye de ekliyor.

Bu tür müzikler dinlemek mutlaka ilişkilerimizin bir yansıması değildir.

Tracy, ‘İyi bir ilişki içindeyken bile ayrılık müziği dinlemek kötü bir şey değildir. Ayrılık şarkıları her zaman ilişkilerin sona ermesiyle ilgili değildir. Ebeveynlerle, arkadaşlarla ve kötü kararlarla ilgili sorunlar hakkındadır aynı zamanda.’ diyor. Ayrılık şarkıları, değişimin, acının ve kargaşanın derinlikleriyle ilgilidir. Ayrılık şarkılarıyla bağlantı kurmak, mevcut romantik ilişkilerimiz hakkında ne hissettiğimizi yansıtmayabilir ancak şarkının sanatçısı veya anlatısıyla aynı hikayeye sahip olmasak bile, müzik kendimizi başka şekillerde bulmamıza yardımcı olabilir.

Bu tür şarkılar dinlemenin ruh halinizi ve eşinizle olan etkileşimlerinizi olumsuz etkileyip etkilemediğine dikkat edin.

Behnen, ‘Belki de geçmiş bir ilişkiyi düşündüğünüzden ve o kişiyi onlarla karşılaştırdığınızdan partneriniz endişe duyuyor olabilir.’ diyor. Belki de onlardan ayrılmak istediğinden korkuyorlardır. Her ne olursa olsun, konuşarak bu duruma bir netlik getirmeyi deneyebilirsiniz.

Geçmiş deneyimleri sindirmemize ve anlamlandırmamıza yardımcı olur.

Lozano ‘Bazen, şarkılarla ilgili daha önce deneyimlediğimiz şeyler olduğu için hüzünlü müziğe yöneliyoruz.’ diyor. Başkalarının sözleri ve ifadeleri, hayatımızdaki olayları incelemek ve işlemek için yeni bir mercek sunar. Pek çok insan hala geçmişin unsurlarına tutunuyor. Giden kişinin hasretini çekmeseler bile reddedilmişlik, hayal kırıklığı veya çözülmemiş bir kalp kırıklığı duygusuyla boğuşabiliyor. Bu sadece romantik partnerler için değil, biten arkadaşlıklar veya uzaklaştığımız aile üyeleri için de geçerlidir. Müzik de anlamlandırmamızı, anlamamızı sağlıyor diyebiliriz.

Başkalarıyla daha bağlantılı hissederiz.

Bir evlilik ve aile terapisti olan Kati Morton, ‘İnsanlar mutlu olduklarında bile ayrılık şarkıları dinlemeyi severler çünkü bu ayrılık yaşayan kişi için empatiyi tetikleyebilir ve birbirimize bağlı hissetmemize yardımcı olabilir,’ diyor. Aynı zamanda bize aynı şeyleri yaşadığımız bir zamanı hatırlatabilir ve bize yalnız olmadığımızı ve bu deneyimi paylaştığımızı bir kez daha hatırlatabilir.

COVID-19 salgınının patlak vermesinden bu yana, çoğumuz yalnızlık ve izolasyon duygularıyla mücadele ettik.

Bu, partneriyle birlikte evde kalmış olanlar için de geçerlidir. İnsanlar, birden fazla kişiyle bağlantı ve arkadaşlık kurmak ister. Dolayısıyla, duygusal müziğin başkalarıyla hissetmemizi sağlayabileceği bağ, insanların belki de şimdi her zamankinden daha fazla aradığı bir şey. Morton, ‘Bence eksik olduğunu fark etmeyebileceğimiz bazı duygusal ihtiyaçlarımızı karşılamanın bir yolu,’ diyor. ‘Hepimizin birbirimize bağlı hissetmeye ihtiyacımız var ve kayıp ve üzüntü gibi güçlü duyguları paylaşmak buna yardımcı olabilir.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir