Karadeniz gazında saatler 20:23’e ayarlandı

MİTHAT YURDAKUL/ZONGULDAK- TPAO Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin, önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak karaya çıkış töreni öncesinde, Karadeniz doğal gazı ile ilgili son bilgileri gazetecilere aktardı. Doğal gazın olabildiğince erken çıkarılmasının önemli olduğunu vurgulayan Bilgin, “2022’de Türkiye’nin enerji ithalatı yuvarlak hesap 100 milyar dolar. Erken teslim ettiğimiz her ay, her hafta, her gün bu 100 milyar doları aşağı çekme fırsatımız var” diye konuştu.

Bir yılda amorti edecek

Bilgin şunları kaydetti: “İkinci faz ile beraber baktığımızda Türkiye ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ını karşılayacak. Çok büyük rakamlardan bahsediyoruz. Geçtiğimiz yılın ithalatı 100 milyar dolar. Yüzde 40 dediğimizde 40 milyar dolardan bahsediyoruz. Cebimizden çıkmayıp cebimize giren bir 40 milyar dolar aslında. Birinci fazda yüzde 15 ile başlayıp artarak yüzde 40’a kadar çıkacak. Maliyet de elimizde kesin veriler olarak, çok hassas veriler olarak var. Mega yatırımların geri dönüş süreleri bir seneden azdır. Tam kapasiteye geçilmeden bir yıl içinde kendini ödeyecek. Yaklaşık bir yılda kendisini amorti edecek.”

Mevcut gazla entegre edilecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul’da gündemdeki konuları değerlendirdiği açıklamasında Karadeniz gazına ilişkin şunları söyledi: “20 Nisan arife, doğal gazımızı çıkarıyoruz. Şu anda bütün planlamalar, hesaplar buna göre. Ondan sonra da zaten bunu elimizdeki mevcut doğal gazla entegre edip adımlarımızı atmış olacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir